Przesądy

Zwyczaje, zabobony, przesądy…  Nie każdy z nas w nie wierzy, jednak gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, bądź stłuczemy lustro, każdy z nas odczuwa lekki niepokój, obawia się co może nastąpić w najbliższej przyszłości. Jakie są najpopularniejsze przesądy? Czy warto się nimi przejmować?

 

Drogę przeszedł Ci CZARNY KOT? Czy należy panikować?  Każdy właściciel kota przyzna – są to stworzenia wyjątkowe, niezależne, chadzają własnymi ścieżkami, nie da się ich nie kochać. Skąd więc przesąd, że gdy czarny kot przebiegnie nam drogę, grozi nam niebezpieczeństwo? Kiedyś wierzono, że czarne koty są pomocnikami czarownic. Czerń jest kolorem tajemnicy, pełnym magii, niedopowiedzenia, kolorem diabła. Przesąd ten ma początki już w średniowieczu. Wierzy się, że czarny kot który przebiega nam drogę jest wysłany przez samego szatana, który zwiastuje niekorzystne zdarzenia. Co ciekawe, w niektórych krajach (np. Irlandii) czarny kot, wręcz przeciwnie, jest zwiastunem pomyślności. Dodatkowo spotkanie obcego (w szczególności czarnego) kota w pobliżu domu zwiastuje pomyślność, natomiast zabicie kota zwiastuje aż 17 lat nieszczęścia. Dlatego może nie taki kot straszny jak go malują? Trzeba mieć szacunek dla tych zwierząt, a gdy zdarzy się, że czarny kot przebiegnie nam drogę – niekoniecznie nastawiajmy się na najgorsze.

 

Co natomiast gdy niechcący STŁUCZEMY LUSTRO? Lustra są powiązane z magią, wierzy się ze odzwierciedlają nie tylko nasz wygląd ale również naszą duszę, często wykorzystuje się je przy wykonywaniu różnego rodzaju rytuałów. Stłuczenie lustra zwiastuje 7 lat nieszczęścia. Gdy zdarzy się, że stłuczesz lustro, jak najszybciej pozbądź się go. Potłuczone lustro w Twoim domu zwiastuje złe wydarzenia, pecha. To samo tyczy się popękanych szklanek, talerzy itd. Lustro może odegrać ważną rolę w rytuałach dotyczących obfitości ( lustro odbija obraz, potęguje). Gdy zależy  Ci na czymś konkretnym, zapal świece po dwóch stronach lustra, myśl intensywnie o swoim celu.

 

Przesądów nie warto brać do końca na poważnie, jednak lepiej zachować czujność i trzymać się pewnych zasad!