Rodzaje kart

Kartomancja to sztuka wróżenia z kart. Głównym narzędziem pracy Wróżbitów są oczywiście karty Tarota. Jednak często w programach możemy spotkać się z innymi rodzajami kart m.in. Lenormand, cygańskie, anielskie czy klasyczne. Każdy Wróżbita ma swój ulubiony zestaw, z każdą talią pracuje inaczej. Najczęściej uzależnione jest to osobistych preferencji oraz od osoby której dotyczyć ma wróżba oraz rodzaju pytania.

Na czym polega różnica między rodzajami kart?

KARTY TAROTA – najpopularniejsze, chyba każdy z nas o nich słyszał, a może nawet i korzystał. Talia składa się z 78 kart, z czego 56 kart to tak zwane Arkana Małe oraz 22 to Arkana Duże.

Arkana Duże są to ponumerowane karty, zaczynające się od karty 0 czyli Głupca, kończąc na karcie XXI czyli Świat. Arkana Małe dzielimy na buławy, puchary, miecze oraz denary. Tarot daje nam wskazówki, przedstawia problem w aktualnym świetle, pokazuje negatywne strony, jakie są potencjalne zagrożenia, daje podpowiedzi jak zachować się w danej sytuacji, odkrywa przyszłość czyli rozwiązanie danej sytuacji.

 

KARTY LENORMAND – nazwa tych kart pochodzi od nazwiska jednej z najpotężniejszych wróżek w historii – Marie Anne Lenormand. Istnieją 2 rodzaje kart.  Talia Mała składająca się z 36 kart, z czego 22 mają pozytywne znaczenie (np. Statek, Dom, Księżyc, Klucz), 9 kart ma negatywny charakter (m.in. Chmury, Góra, Krzyż) oraz 5, które maja neutralne znaczenie (np. Droga, List). Natomiast Talia Duża (astromitologiczna) składa się z 54 kart. Istnieje wiele sposobów interpretacji tych kart. Każda z nich zależy od tradycji.  Każda z kart Lenormand uzupełniona jest kartą klasyczną. Karty tego typu są o wiele bardziej dosłowne niż karty Tarota, mniej tutaj symboliki oraz ukrytego znaczenia. Tutaj bardziej liczy się symbol jaki widnieje na karcie, mniej uwagi poświęcamy szczegółom, liczbom, kolorom czy osobom i ich pozom, mimice, które pojawiają się na kartach (jak w przypadku kart Tarota)

 

KARTY KLASYCZNE- kojarzone z rozrywką, jednak z powodzeniem używane są także jako narzędzie do wróżenia. Talia składa się z 52 kart, na które składają się kolory: piki, kiery, kara i trefle, a także karty dworskie czyli walet, dama, król  oraz karty numeryczne. Każdy kolor symbolizuje coś innego: kiery to uczucia, karo to finanse, piki – wyzwania, a trefle mówią o zdrowiu. Każdy numer oraz rodzaj karty dworskiej to inna interpretacja. Dla przykładu Walet kier (czyli karta mówiąca o uczuciach) można zinterpretować jako   ciepłego, przyjaźnie nastawionego człowieka, pomoc, pozytywne zmiany.

 

KARTY CYGAŃSKIE – nazywane też Tarotem Cygańskim, to talia składająca się z 36 kart. Są to karty obrazkowe oraz jedna karta biała (która symbolizuje siłę wyższą, anielską, która wspiera przekaz). Nie mamy tu podziałów tak jak w przypadku Tarota czy kart Lenormand (Arkana Duże i Małe, karty pozytywne, negatywne) karty nie są ponumerowane. Rysunki są przejrzyste, każda karta ma swoją nazwę (np. Miłość, Zazdrość, Tęsknota). W rozkładach każdą kartę interpretujemy oddzielnie, następnie patrzymy na całość. Zwracamy na szczegóły jakie zawarte są na rysunkach takie jak kolory, pozy , postaci. Każdy szczegół ma znaczenie i pomaga w interpretacji.